Kalkan Villa Kiralama ve Neler Yapılır?

28
Oct
Kalkan Villa Kiralama ve Neler Yapılır?
Posted on January 9th, 2015 In Loans, Real Estate

Kalkan, Antalya'nın batısında, Kaş'a bağlı turistik bir mahalledir.

Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı'nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Kalkan ve çevresinde bu döneme dair şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemektedir. Kalkan bundan 150 - 200 sene önce yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır. Tarih boyunca güvenilir bir liman olması, Elmalı-Gömbe-Bezirgan yörelerinden gelen tarım ve orman ürünlerinin pazarlandığı ve yüklendiği bir liman olarak önemini korumuş, ama 1970'li yıllardan sonra Antalya karayolunun açılmasıyla deniz ticaretini zayıflayarak hemen hemen sonlanmıştır. Son yıllarda özellikle İngiliz turistler tarafından keşfedilmiştir. İngilizler'in başı çektiği yoğun bir yabancı nüfusu bugün Kalkan'a yerleşmiş durumdadır. Bu hızlı gelişmeye rağmen, Kalkan'ın sırtını yasladığı dağlara doğru yayılan kentin eski dokusunun bulunduğu bölüm korunabilmiştir. Belde içindeki deniz taşlıktır ama 13 km uzaklıktaki Patara'daki plaj sığ denizi kumsalı ile bir alternatif oluşturur. Kalkan koyu mavi bayrak ödülü almaya hak kazanan temizlik ve güzelliktedir.

Peki bu kadar güzel bir yerde villa kiraladıktan sonra ne yapabilir;

Bodrum'u anımsatan beyaz renkli evlerin serpildiği sokaklarda keyifli bir yürüyüş yapmak ilk aktiviteleriniz arasında olabilir. Kalkan'ın görülmesi gereken sokakları, her köşesinde farklı bir sıcaklık sunacak sizlere. Bu sevimli köye daha yakından tanık olduktan sonra kendinizi Kalkan'ın serin sularına bırakabilirsiniz. Kaputaş Plajı'nın, Patara Plajı'nın veya Fırnaz Koyu'nun güzellikleri arasında denizin keyfini çıkarırken, Mavi Mağara'yı ziyaret edip farklı yerler görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kalkan'da neler yapılmalı sorularının cevabı oldukça fazladır. Bu cevapların biri de Patara Antik Kenti'ni görmektir. Fethiye-Kalkan yolu üzerinde bulunan antik kent tarihinden bu yana üzerinde taşıdığı izleri sizlere göstermeye hazır.

Kalkan'da bisiklet turu yapmak oldukça keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak. Kalkan'ın ara sokaklarını kolayca keşfetmek ve deniz kıyısında oksijen dolu bir hava almak için bisiklete mutlaka binmelisiniz.

Yeşilin en zengin halini Bezirgan Yaylası'nda göreceksiniz. Kalkan'a sadece 8 kilometre uzaklıkta olan Bezirgan Yaylası, doğayla iç içe olabileceğiniz bir yürüyüş fırsatı sunacak sizlere. Yayla, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de sürekli ziyaret ettiği bir noktadır.

Bu arada Kalkan'daki restoranlarda yöresel yemeklerin tadına bakmadan tatilinize son vermeyin.

Paylaş

Son Gönderiler